Võõras mees püüdis Tartus 8.a last endaga kaasa meelitada.

 Võõras mees püüdis Tartus  8.a last endaga kaasa meelitada.

 

Eile seisis Tartu külje all Eerika lasteaia juures must universaalkerega auto, mille meesterahvast juht (valge dressipluusi ja tumepruunide pükstega) kutsus meie 8 aastast tütart autosse sõnadega „ema-isa saatsid mu sulle järele, et ma su koju viiks“. Meie väike kangelane jooksis selle peale kiiresti koju ja rääkis loo isale ära. Juhtunust antud teada ka politseile. Õnneks meie laps teadis kuidas käituda ning julges juhtunust ka meile rääkida. Tema jaoks lõppes see õudne kogemus õnneks vaid kloppiva südame ja hirmust värisevate kätega.
Jagan juhtunut siin sest see mees on jahil ja saagiks on meie enda väikesed lapsed. Eriti ohustatud on algklasside lapsed, kes on veel vähe iseseisvalt ringi liikunud. Me ei saa olla nende kõrval koguaeg aga me saame neid kaitsta sellega, et õpetame neid kuidas käituda võõraste inimestega. Sellised kiskjad on väga osavad manipuleerijad. Nad teavad kuidas lastele läheneda. Ja meie lapsed on õpetatud kuulekaks ning täiskasvanute sõna kuulama. Seda eriti väikesed lapsed, kes ei oska veel täiskasvanud inimest karta.
Kasutatakse väljendeid:
Ema/isa saatsid mind sulle järele…
Ema/isa või mõni teine pereliige on õnnetuse tagajärjel haiglas ja ma viin su sinna
Kodus on õnnetus juhtunud ja mind saadeti sind koju tooma
Tule ma näitan sulle väikeseid loomapoegi oma autos
Ma annan sulle midagi tule kaasa
Neid väljendeid on veel ja veel. Oluline on rääkida lastele, et ükskõik mida võõras inimene ütleb, ei tohi minna võõra juurde või tema autosse. Väikesest lapsest ei ole vastast täiskasvanuga võtlemiseks. Kui keegi nii käitub, peab laps kiiresti ära jooksma. Soovitavalt kuskile, kus on teisi inimesi (bussipeatused, tänavad, koolid, lasteaiad jne.) Kui võõras võtab temast kinni siis tuleb karjuda nii kõvasti kui jaksad. Kui laps näeb, et teine laps on hädas siis ka karjuda ja tõmmata tähelepanu. Kindlasti kuulake oma lapsi ja kui nad räägivad kummaliselt käituvast täiskasvanust, kes kutsus neid kaasa siis teatage politseile. Sellised kiskjad on olemuselt arad ning ei taha tähelepanu aga nad ei peatu ilma meie sekkumiseta. Väikesed asjad võivad päästa mõne meie lapse eluaegsest traumast või ka tema elu.
Rääkige lastega nendel teemadel! Rääkige kodus, rääkige koolis ja lasteaias, jagage seda infot ja olge tähelepanelikud! Kui näete kedagi tänaval lastele lähenemas siis sekkuge ja teatage politseile!
Lõuna prefektuuri lastekaitsegrupi juht Liia Kilp kinnitab, et politseile on see vahejuhtum teada. Täpsemad asjaolud on veel selgitamisel, mis täpsemalt juhtuda võis. “Lapse ja tema vanematega on politsei põhjalikult suhelnud, veel käib võimalike videosalvestuste kogumine lisainfo saamiseks, et anda hinnang, kas lapsele võis ohtu olla,” selgitab Kilp, et uurimine alles käib.
Allikas. FB: Killu Kaare

Seotud teemad