Tõde, mida munatööstus ei taha, et sa teaksid

 Tõde, mida munatööstus ei taha, et sa teaksid

Vahendame Telegram.ee  artiklit

 

Kanamunad kuuluvad suure hulga inimeste igapäevasele toidulauale iseenesestmõistetavalt. Kas omletina hommikusöögiks või ühe komponendina küpsetamisel on munad odav ja mugav koostisaine.

 

Munatootjad armastavad välja tuua, et munades on ohtralt vajalikke valke, vitamiine ning kergesti omastatavaid mineraalaineid. Samas ei ole tootjad väga altid avalikkusele täpsemalt tutvustama, millistes tingimustes kanu peetakse. Viimasel ajal on mitmel pool maailmas munatööstuse telgitaguseid valgustatud päris põhjalikult ning avanev pilt on oma julmuses õõvastav. Kas sinu toidulaual olevad munad on toodetud samasugustes tingimustes?

 

 

Ka Eesti tarbijal on aeg ärgata ja esitada tootjatele küsimus: millise hinnaga munad meie toidulauale jõuavad? Kas me üldse vajame mune oma toidulauale, kui sellega kaasneb nii palju julmust?

 

 

Kanad on uudishimulikud, sotsiaalsed ja tundlikud linnud. Neil on hästi välja arenenud kommunikatsioonisüsteem ning nende mälu, käitumine ja probleemide lahendamise oskus on võrreldav väikelapse võimetega. Loomade käitumist uuriv teadlane Chris Evans Austraalia Macquarie ülikoolist on selgitanud, et kui ta on konverentsidel esinedes nimetanud kanadele omaseid tunnusjooni, mainimata, mis liigiga on tegu, arvavad inimesed sageli, et ta räägib ahvidest.

 

Looduses moodustavad kanad sõprussidemeid ja sotsiaalseid hierarhiaid, tunnevad oma lähedasi, hoolitsevad oma järeltulijate eest ning naudivad oma keskkonna poolt pakutavaid hüvesid. Tööstustes elavad munakanad ei saa aga oma loomupäraseid tegevusi harrastada ega loomuomadusi arendada.

 

 

Oleme harjunud mõtlema, et kanad munevad nagunii, mis siis nende söömises nii valesti olla saab? Kedagi pole tapetud ega nülitud. Tõsiasi on aga see, et tööstuse jaoks on aretatud välja sellised kanatõud, kes munevad mitu korda enam, kui looduse poolt ette nähtud. Munemine on kanale eelkõige paljunemiseks ette nähtud ning looduses elavad kana eellased munevad 12–60 muna aastas. Tööstuse munakanade aastatoodang on 200–300 muna. Eemaldades pidevalt kana pesast munad, reageerib nende keha instinktiivselt enam tootma. Munade tootmine on aga kanale pidev koormus. Naised võivad ehk ette kujutada, mis tunne oleks olla pidevas loote tootmise tsüklis ning kui väsitav ja koormav see tegelikult kehale on.

Loe edasi SIIIT

Allikas.  Telegram.ee

Seotud teemad