banner

Stressis mehed kiirustavad otsustega, naised on ettevaatlikumad

Stressis mehed ja naised käituvad riskantsete otsuste tegemisel erinevalt.

Ajakirjas Social Cognitive and Affective Neuroscience avaldatud värske uuring näitab, et väikese preemiaga seotud olukordades teevad stressis mehed kiire otsuse, naised aga võtavad mõtlemisaega. Stressiolukorras tehtud otsuste puhul on erinevad ka meeste ja naiste ajuaktiivsusmustrid.

Uuringu juhtiva autori Lõuna-California ülikooli teadlase Nichole Lighthalli sõnul võib mõlemal stressireaktsioonil olla eeliseid, eriti, kui tuleb kaaluda lühiajalist kasu ja pikaajalisi tulusid, näiteks aktsiaturgude, tervise või pensioniplaanide üle otsustamisel.

Stress pani mehed ja naised erinevalt otsustama, samas ilma stressita olid meeste ja naiste käitumine ja ajuaktiivsus palju sarnasemad.

Lighthalli sõnul võivad raskete otsustega silmitsi seisvad mehed ja naised oma suhtlust parandada, oodates otsustega nii kaua, kuni stressiolukord on möödas, sest siis nad mõtlevad sarnaselt.

Stressis meeste puhul stimuleeris riskeerimist nõudev mäng ajupiirkondi, mis aktiveeruvad, kui inimene saab mingi tasu või rahuldab oma sõltuvust. Sama eksperiment näitas, et stressis naiste ajutegevus nendes piirkondades vähenes. Selgus ka, et stressis naised ei tunne hüvituse saamiseks ilmselt nii suurt vajadust.

Eksperimendis osalejad pidid arvutimängus õhupalli ilma seda lõhki puhumata õhuga võimalikult maksimaalselt täitma. Sõltuvalt tulemusest said mängijad preemiaks 5 kuni 30 eurot, kusjuures stressis mehed teenisid palju rohkem.

Kuigi mehed olid ülesandes edukamad, on Lighthalli sõnul olulisem järeldus see, et oluliste otsuste tegemisse stressiolukorras peaksid olema kaasatud nii mehed kui naised, sest nad esindavad erinevaid vaatenurki ning suurem ettevaatlikkus ja mõtlemisaja võtmine on sageli õige otsus.

Lighthalli eelmisel aastal avaldatud uuring on näidanud, et stressis meestel on suurem kalduvus riskikäitumisele, sealhulgas mängurlusele, suitsetamisele, kaitsevahenditeta seksile ja narkootikumide tarbimisele.

Kommentaarid

kommentaari

Seotud märksõnad
Sulle võivad ka meeldida need ...

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com