Soome loovutab 62 000 doosi koroonavaktsiini, mida ise ei julge kasutada Eestile.

 Soome loovutab 62 000 doosi koroonavaktsiini, mida ise ei julge kasutada Eestile.

Euroopa Liidu riigid otsustasid läinud neljapäeval, 1. aprillil, et osa vaktsiinidest loovutatakse riikidele, mis on koroonast enim räsitud. Andjate seas on Soome ja saajate seas Eesti.

 

Asi otsustati ära liikmesriikide Euroopa Liidu saadikute mitu päeva kestnud kõnelustel, vahendab Reuters.

 

Tegemist on Pfizer-BioNTechi koroonavaktsiiniga Comirnaty, mida on Euroopa Liidule lubatud käesoleva aasta viimases kvartalis 100 miljonit doosi. Sellest 10 miljonit tarnitakse kiirkorras käesoleva aasta aprillis-mais.

 

Loe ka:  Eesti tahab Soomelt AstraZeneca vaktsiini ülejäägid endale.

 

 

Sellest kogusest saavad Austria, Tšehhi ja suvest ELi eesistujamaana tegevust alustav Sloveenia oma koguse täies osas kätte. Lisaks annavad ülejäänud ELi riigid oma osast 2,85 miljonit doosi Bulgaariale, Horvaatiale, Eestile, Lätile ja Slovakkiale, kus koroona olukord on kõige hullem.

10 miljonist doosist ülejääv osa ehk 6,61 miljonit jagatakse ära ülejäänud ELi liikmesriikide vahel. See tähendab, et kui Soome oleks pidanud esimesest 10 miljoni doosi satsist saama 120 000 doosi, siis peale neljapäevast otsust saab Soome 86 000 doosi.

 

Selline lahendus mõjutab Soome vaktsineerimist, aga mitte oluliselt. Soome ei anna oma vaktsiine lõppkokkuvõttes ära, aga vaktsiinide jaotus muutub veidi.

 

Lisavaktsiine saavad 5 Euroopa Liidu riiki on koroona käes palju kannatanud, nende seas on ka Eesti. Praegu on Eesti nakatumiste poolest rahvaarvu arvestades Euroopas 8. kohal.

 

Soome jaoks on Eesti abistamine oluline, kuna Eestist käib Soome tööle palju inimesi. Eesti saab kiirkorras 62 000 doosi vaktsiini.

Soome peatas märtsi lõpus AstraZeneca  ( Comirnaty ) vaktsiini kasutamise seoses võimalike ohtlike, ent väga haruldaste kõrvaltoimetega. Ohtude hindamise järel teatas kohalik terviseamet, et üle 65-aastastel inimestel kõnealuseid probleeme ei esine ja nende seas saab vaktsineerimist jätkata, samas kui nooremate puhul vaktsiini jätkuvalt ei kasutata.

Allikas. Eestinen.fi

Seotud teemad