Päevane uinak?

 Päevane uinak?

Päevased uinakud

See mõte võib tundunda mõnele teist äärmiselt imelikuna, kuid tegelikult on lõunauinakute kasulikkus juba aastaid uurimise all olnud ning tõendusmaterjal on enamasti olnud positiivne. Paljudes kultuurides, eriti soojemates maades nagu Hispaanias ja Itaalias, on lõunauinakute tegemine lausa traditsioon. Tihti ei peeta paljuks selle puhul isegi poode ja muid asutusi kinni panna, kuni omanikud ja juhatajad pikutavad.

Telli endale või lähedasele Feng Shui Rahapuu.

 

Päevaste uinakute tegemine pole üldjuhul vajalik, kui öine uni on olnud piisavalt pikk ning hea kvaliteediga, kuid sageli on isegi siis tegemist hea mõttega. Lõuna paiku kogevad paljud kerget uimasust ning näiteks süüakse tihti lõuna ajal ka korralik toidukord ning sellele järgnev seedeperiood ning keskpäevane soojus põhjustab tihtipeale veelgi suuremat uimasust. Töö tegemine või õppimine võib olla raskendatud ning seega võibki olla loogilisem valik see uimasuse periood kulutada keha ning aju värskendamiseks, mitte niisama loiult olemise peale.

Kui teil on probleeme insomniaga, siis tasuks päevauinakuid pigem vältida, sest need võivad teie niigi paigast ära oleva unerütmi veelgi enam sassi lüüa. Päevased uinakud võiksid olla mõeldud pigem värskendamiseks, teatud olukordades puuduliku öise une kompenseerimiseks, kuid mitte tavapärase une asenduseks.

Uinakuid võib jagada erinevatesse kategooriatesse ning räägime neist ka lähemalt:

*Jõu-uinak, inglise keeles „Power Nap“ – selle näol tegemist on väga lühikese, umbes 10-20 minutit kestva uinakuga, mis on seega eriti sobilik kõigile neile, kellel on ette nähtud ka umbes samapikk lõunapaus kas tööl või koolis. Muidugi võib seda praktiseerida igaüks. Uuringud on näidanud, et isegi niivõrd lühikene uinak suudab inimest tunduvalt värskendada ning võib ajutiselt tõsta meie ajutöö võimekust isegi sama kõrgele nagu ta oli töö –või koolipäeva alguse poole.

 

Pean tunnistama, et selliseid kiiruinakuid kasutan vahest ka ise ning nende toime on vägagi tõhus. Seega, kui te tunnete, et päeval lihtsalt puudub igasugune energia ning olete valmis lausa kokku kukkuma, siis lubage endale see kiire uinak. Ükskõik, kui kiire teil endi arust ka ei ole, see veerend tundi und võib kokkuvõttes teile mitu tundi produktiivsust tagasi tuua.

*Tavaline uinak – see on kõige sagedamini praktiseeritav uinak mille kestvus on 30-120 minutit. Sellise uinaku puhul langeme me üldiselt sügavamasse unne ning meie keha ja vaim kogevad suuremat värskendust. Küll aga on täheldatud seda, et sügavamast unest ärkamine enne täieliku unestükli lõppemist, on tihtipeale raskendatud, ning see tähendab seda, et ta ei ole niivõrd sobilik variant neile, kes otsivad kiiret värskendust. Pigem on sellise uinaku mõju suunatud päeva teise poole energilisuse ja ajutöö võimekuse suurendamiseks. Seega on see eriti sobilik siis, kui eelmise öö uni on olnud ebapiisav.

Selle uinaku juures võib täheldada veel lisaks eraldi alajaotusi:

Dieet uni- 30min kestva uinaku puhul langeme järmisse unefaasi võrreldes „jõuuinakuga“ ning meie aju saab natukene tugevama värskenduse osaliseks. Siiski pole selline uinak alati just parim valik, sest meie aju ei suuda üldjuhul sellest unefaasist kuigi edukalt ärgata ning me võime uinakujärgselt tunda end veelgi uimasemana. Kogu päeva lõikes on siiski ka sellel uinakul enamasti positiivne mõju.

 

– 60min kestev uinak süvendab und veelgi ning meie keha saab veelgi enam värskendust. Sügav uni, kuhu me sellise ajaperioodi jooksul vajume, on eriti sobilik selleks, et anda võimalus oma ajul päeva esimeses pooles omandatud informatsiooni läbi töödelda. Peale ärkamist on meie mälutöö paranenud ning üldine infotöötlus effektiivsem. Siiski võib sellest sügavamast unefaasist ärkamine jällegi kaasa tuua esialgu tuntavat uimasust.

– 90-120min kestev uni sisaldab enamasti kõiki unefaase, mis lõpuks võib viia ka unenägude nägemiseni. Selline terve-tsükliline uni on üldiselt kõige suurema taastava potenstsiaaliga ning lisaks mälutöö ja energilisuse parandamisele, aitab ta parandada ka meie tuju ning emotsionaalset seisundit. Seega hea ka stressi vähendamiseks. Selline uni, kui ta lõppeb viimase unefaasi lõppedes, ei too enamasti kaasa uimasust.

 

Telli endale või lähedasele Feng Shui Rahapuu.

 

***Märkusena peaks välja tooma, et unenägude nägemine väga lühikeste uinakute ajal on märk sellest, et teie keha on liigselt kurnatud ning vajab üldiselt rohkem korralikku und. Sellisel juhul peaks kindlasti üritama tavapärase une kestvust ja kvaliteeti parandada ning mitte jääma lootma päevase uinakute peale.

*Pikendatud uinak – see on uinak mis kaldub juba tavapärasema une suunda, kuid on üldjuhul siiski lühem. Umbes 2-4 tundi. Kuigi keha saab taaskord veelgi suurema puhkuse osaliseks, siis tuleb ka siin silmas pidada juba eelnevalt mainitud unefaase. Sellise uinaku puhul tuleks kindlasti silmas pidada ka suuremat pilti, et mitte rikkuda oma keha normaalset unerütmi. Meie keha on vastuvõtlik lühikestele uinakutele päeva keskpaigas, kuid mida kaugemale me sellest punktist liigume oma pikkade uinakutega, seda suurema tõenäosusega võime põhjustada liigset ärksust siis, kui oleks aeg juba tavapärase une jaoks.

Seega võime leida end olukorrast, kus meie tavapärane uneperiood on häiritud, lühendatud meie päevaste uinakute tõttu, ja see omakorda on ka põhjuseks, miks me nende uinakute järgi üldse vajadust tunneme. Nõiaring.

Rohkem ei ole alati seega parem. Päevased uinakud võiksid pigem olla mõõdukad, et jääks rohkem aega neist saadavat energiat ära kasutada ning samas, et meie tavapärane pikk uni oleks segamata.

Millal, kuidas ja kus pikutada?

Siinkohal on iga inimene erinev, sest mitte igaüks ei ela sama päevarütmi järgi. Mõni ärkab varem, mõni hiljem ning paljud on üldse päeva ja öö ära vahetanud oma töö tõttu. Üldiselt on aga uinakuks parim aeg just päeva keskpunktis, tavalise päevakava puhul kuskil 13-16 paiku.

Pikutamiseks võiks leida vaikse, pimeda ning mugava koha. Kui soovitakse lühikest uinakut teha, siis sobivad hästi kohad, kus meie keha on veidi püstisemas asendis. Näiteks pehme seljatoega mugav tool, mis võimaldab seljatoe nurka reguleerida. Sobilikud on isegi autodes olevad istmed.

Sellised päevased uinakud võivad mõjuda väga positiivselt ka kehakaalule ning üldisele füüsilisele vormile. Otsene mõju on enamasti väikene, kuid vaimne ning kehaline värskendus toob kaasa enamasti kogu päeva lõikes suurenenud energiakulutuse. Samuti võib suureneda võime treeningutes end tugevamalt pingutada ning see on jällegi kasulik meie füüsise arendamisel.

 

Enda poolt on pakkuda veel üks pisikene nõuanne:

Kui te olete otsustanud pikema uinaku kasuks, või lihtsalt nii on välja kukkunud ning te ärkate meeletult uimasena, siis kõigepealt proovige sellest üle saada end ringi liigutades ja tegevust leides. Kui siiski tunnete, et uimasus on lihtsalt tappev, siis hüpake kiiresti lühikesse jõuuinakusse. See võib olla täpselt see mida vajate, et saada samaaegselt nii pikema uinaku üleüldine värskendav mõju ning jõuuinaku energialaeng.

Head und!

Seotud teemad