Nipid öiseks autosõiduks: Mida sul tuleks teada? 

 Nipid öiseks autosõiduks: Mida sul tuleks teada? 

Kas pimedas autojuhtimine on tõepoolest nii riskantne? On küll. Liiklussurmade suhtarvud on kolm korda sagedasemad öösiti kui päevaajal. Et hoida sind autoteel ohutuna pärast päikeseloojangut, oleme kokku pannud nimekirja tippnäpunäidetega ohutu öise autojuhtimise jaoks.

 

Kontrolli oma tulesid 

Kas su esi- ja tagatuled töötavad? Kas need on õigesti suunatud? Kuidas on lugu suunatuledega? Sa tahad näha ja olla ise nähtud ilma teisi autojuhte pimestamata, seega veendu, et kõik tuled on õigesti suunatud ja töötavad korrektselt. 

 

Ära vaata otse valgusse 

Püüa mitte otse vaadata vastutulevate sõidukite tulesid. Kui autod liiguvad sinu suunas, anna endast parim, et visata pilk alla paremale poole, keskendudes samal ajal valge joone jälgimisele. See hoiab ära pimestumise vastutulevate autode esitulesid nähes.

 

Suurenda pikivahet ja vähenda kiirust 

Muidugi on meil kõigil alati kiire koju jõuda, kuid kiiruse vähendamine ja sabassõitmise vältimine on palju tõenäolisem viis ohutult ja tervelt kohale jõuda. Vajadusel kasuta kaugtulesid, et saaksid hinnata vahemaid ja peatumisaega.

 

Ole küljepealt nähtav 

Kui sul on vaja teeservale tõmmata ja peatuda, veendu, et teised autojuhid seda näeksid. Kasuta helkurkolmnurki, lülita sisse ohutuled ja koguni salongituled, et suurendada võimalust nähtav olla.  Ja pea meeles: turvalisim koht abi ootamiseks on istuda omaenda autos. 

 

Ära ole hajameelne 

Kui saadad autot juhtides sõnumeid, näpid raadiokanaleid või einestad roolis, siis tea, et see on ohtlik ja hajutab sinu tähelepanu teelt. Kui oled väsinud pärast pikka tööpäeva, väheneb sinu reaktsiooniaeg, seega veendu, et sa ei läheks rooli taha liiga väsinud olekus. 

 

Jälgi jalakäijaid 

Kõndijad ja sörkjooksjad ei pruugi alati turvavarustust kanda ning neid võib pimeduse saabudes olla uskumatult raske näha. Varu alati aega jalakäijate jälgimiseks, eriti halvasti valgustatud teedel. Kui asud ristmikul, siis enne edasiliikumist vaata kindlasti mõlemale poole, et mõni jalakäija kõnniteelt teele ei astu.

 

Kindlustus

Enne kui te üldse autorooli lähete siis veenduge, et teil oleks olemas kehtiv liikluskindlustus, kui teil seda momendil ei ole siis vaadake jepp.ee lehele, kus saate võrrelda erinevaid pakkumisi ning leida endale see sobivaim. 

 

Ära juhi autot joobeseisundis 

Surmaga lõppenud alkoholiga seotud õnnetused on öisel ajal neli korda sagedasemad kui päeval. Ära sea ennast ega teisi ohtu, riskides autojuhtimisega mõju all. Kasuta turvalisi sõiduvõtteid ja hoia silm peal joobes juhtimise tunnuste tuvastamiseks teel, eriti pimeduse saabudes. Kui kahtlustad, et keegi sõidab purjuspäi, hoia distantsi ja kui võimalik, helista kindlasti hädaabinumbrile 112. 

Seotud teemad