Moderna liigub aktiivselt edasi mRNA-l põhinevate COVID-19 vaktsiinide arendusega

 Moderna liigub aktiivselt edasi mRNA-l põhinevate COVID-19 vaktsiinide arendusega
👉 Kliinilise uuringu esimeses ja teises faasis olev kandidaat mRNA-1273.351 on suunatud SARS-CoV-2 Lõuna-Aafrika tüve vastu ning ettevõtte eesmärgiks on välja selgitada selle tõhusus nn „booster“ ehk teise vaktsiiniannusena.

👉 Kliinilise uuringu esimest faasi on alustamas kandidaat mRNA-1283. Ettevõte nimetab kandidaati mRNA vaktsiinide järgmise põlvkonna esindajaks, sest mRNA-1283, mis sisaldab ogavalgu kahte erinevat osa kodeerivat mRNA-d, loodetakse saada käideldavaks tavalisel külmkapitemperatuuril. See kergendaks vaktsiini logistikat märkimisväärselt.

📌 Pfizer/BioNTech on teatanud, et 12-15-aastastel isikutel tehtud kolmanda faasi kliinilise uuringu esialgsetel andmetel on vaktsiini BNT162b2 tõhusus 100%. Uuring toimus USAs ja kaasas 2260 noort, kelle varasem COVID-19 viirusega kokkupuude ei olnud uuringus määrav. Kõrvaltoimed olid sarnased nendega, mida oldi nähtud varasemas uuringus 16-25 aastaste vanusegrupis. Lisaks julgustavatele tulemustele noortel asuvad Pfizer ja BioNTech oma mRNA vaktsiini testima ka lastel vanuses kuni 12 eluaastat.

📌 Selleks et võtta kasutusele Moderna uued vaktsiinikandidaadid ja vaktsineerida juba müügiluba omava Pfizer/BioNTech vaktsiiniga senisest erinevat vanusegruppi, peavad kliiniliste uuringute andmeid hindama ja neile oma heakskiidu andma ravimiametnikud.
Vaata uuendatud vaktsiinikandidaatide koondtabelit siit: https://www.ravimiamet.ee/covid-19-vaktsiiniuudised…#

Seotud teemad