Miks on kohv meile kasulik?

 Miks on kohv meile kasulik?

Kohv on ainuke looduslik toode, mis sisaldab üle 120 inimese tervisele kasulikku vitamiini, mineraali ja mikroelemendi.

 

 

Huvitav on seegi, et kohv säilitab oma unikaalseid kasulikke omadusi üksnes 180 päeva jooksul pärast röstimist. Seepärast tasub kohvi ostmisel uurida toote valmistamiskuupäeva.

 

Kofeiin

Kofeiin on kõigile tuntud alkanoid, mis toniseerib kesknärvisüsteemi ja stimuleerib südametööd. Unisuse sõber ja hüpertoonikute vaenlane.

Kofeiini stimuleeriv toime viib füüsilise ja vaimse töövõime suurenemiseni, väsimus ja unisus aga taanduvad. Lõuna-Korea, Saksamaa ning Jaapani teadlaste rühm jõudis järeldusele, et ülesärkamiseks piisab üksnes kohvi lõhnast.

Lisaks muudab kofeiin meie meeli tundlikumaks – just selle toime pärast liigitatakse kohvi afrodisiaakumite hulka. Kuid kofeiini suured kogused võivad viia vererõhu tõusmise ja isegi närvirakkude suremiseni.

 

 

Trigonelliin

Alkanoididest trigonelliin parandab ainevahetust(eriti soodsalt mõjub ta süsivesikute omistamisele) ning omab veresooni laiendavat toimet.

 

 

Happed

Õun-, sidrun-, äädik- kohv- ja püroviinamarihape, mis kohvis sisalduvad, suurendavad maomahla tootmist ning seega kiirendavad seedimist.

Pantoneenhape tugevdab veresooni, klorogeen- ja nikotiinhape aitavad organismil võidelda kahjulike mikroorganismide vastu(eriti tõhus näiteks Streptococcus mutansi vastu, viimane on kaariese esmapõhjustaja).

Just seetõttu on tass espressot mitte ainult maitsev, vaid ka väga kasulik jook toidukorra lõpetuseks. Pealegi sisaldab üks tass suhkruta espressot vaid 2 kcal!

 

Polüfenoolid

Tuntud võitlejad inimese ilu ja nooruse eest. Polüfenoolid on antioksüdandid, mis neutraliseerivad vabade radikaalide mõju, aeglustades seeläbi organismi vananemise protsessi.

Muide: kohvis on 4 korda rohkem polüfenoole kui tees!

 

 

Mineraalained

Mineraalainetest sisalduvad kohvis fosfaadid, sulfaadid, kaltsium, magneesium, naatrium, kaalium ja raud. Lisaks leidub temas palju vitamiine, kaasa arvatud tervise seisukohalt hädavajalikud B1, B2, B3, B6, B12 ja P. B3-vitamiin alandab teatavasti kolesterooli taset.

Seotud teemad