Jüri Ratas: presidendi hinnang valmistab pettumust

 Jüri Ratas: presidendi hinnang valmistab pettumust

Presidendi hinnangud minu juhitud valitsuse aga laiemalt sadade inimeste tööle, kes on tänaseks enam kui aasta panustanud COVID-19 vastaste vaktsiinide tarnesse ning Eesti inimeste vaktsineerimise korraldamisse, teevad nõutuks ning valmistavad pettumust. Eesti ei ole täna Euroopa Liidus vaktsineerimise kiiruselt kolmas seetõttu, et otsused lakkasid olemast ning aasta möödus mitte midagi tegemise tähe all. Vastupidi, tegutsema pidi kiiresti ning toona täiesti uues ja enneolematus olukorras.

 

 

 

Kutsusime kokku teadusnõukoja, kinnitasime vaktsineerimise kava ja põhimõtted, seisime tugevalt Eesti jaoks mõeldud vaktsiinitarnete eest ning korraldasime vastava logistika. Samal ajal toetasime piirangute ajal meie tervishoiuvaldkonda, ettevõtlust ja inimesi, mis on aidanud meil kriisis üheskoos toime tulla.

 

 

Vaktsiinilepinguid sõlmides tegime ettevaatavaid otsuseid teadmata, millised vaktsiinid esimesena turule tulevad, kuidas Eesti inimesed need vastu võtavad ning milline saab olema viiruse kulg. Eelmine valitsus langetas mitmeid strateegilisi otsuseid Eesti kriisist väljatoomiseks ja meie inimestele parima tuleviku tagamiseks. Koostasime 2020. aastal laiamahulise lisaeelarve toetamaks tervishoidu, ettevõtlust ja ühiskonna toimimist laiemalt ning lähtusime samadest põhimõtetest 2021. aasta eelarve vastuvõtmisel.

 

 

Tegime tulevikku vaatavaid otsuseid teadus- ja arendustegevuse rahastamise tõstmisel 1% tasemele SKP-st, Eesti 2035 arengustrateegia koostamisel, keskkonnavaldkonnas pikaajaliste eesmärkide seadmisel, kaitsevaldkonna rahastuse tagamisel ning tervishoiule enam kui miljardi euro suunamisel nii vajalike investeeringute kui tervishoiukulude katteks.

 

 

Poole aastaga, kohati vaid mõne nädalaga, on selgelt väga palju muutunud nii teadmistes kui ka soovitustes, mida eksperdid on COVID-19 meetmete ja erinevate vaktsiinide kasutamise puhul andnud. Väita aga, et segadused tulenevad sellest, et töö on jäänud tegemata, pole põhjendatud ning selliste väidete korral oleks presidendil kindlasti kohane välja öelda ka konkreetsed ettepanekud, mil moel saanuks vaktsineerimist piiratud ja heitlike vaktsiinitarnete tingimustes kiirendada. Veelgi õigem olnuks need ettepanekud teha vaktsineerimise planeerimise ajal, mitte tagantjärele üldsõnalise kriitikana.

 

 

Ma tänan nii minister Tanel Kiike kui ka teisi eelmise valitsuse liikmeid, kes pingutasid COVID-19 mõjude leevendamise, vajalike vaktsiinitarnete tagamise ning Eesti pikaajaliste eesmärkide saavutamise nimel. Tunnustan meie eesliinitöötajaid ja kõiki neid, kes on sel teel aidanud Eesti ühiskonda võitluses ränga viirushaiguse vastu. Pole kahtlustki, et see pingutus on olnud märkimisväärne ning ühiskonnale raske koorem, kuid seda enam väärivad meie inimesed tänu ja tunnustust.

,

Kõnealune presidendi avaldus: https://epl.delfi.ee/…/intervjuu-kersti-kaljulaid….

Allikas.  https://kesknadal.ee/

Seotud teemad