11 delikaatset situatsiooni: kuidas käituda?

1 delikaatset situatsiooni: kuidas käituda?">

Kas ka sul on mõnikord piinlik ja sa ei tea, kuidas käituda? Vanakooli haridust ei praktiseerita tänapäeval küll eriti palju, kuid selles pole midagi halba, kui värskendame oma teadmisi igapäevase käitumise alustalade kohta.


Kas ka sul on mõnikord piinlik ja sa ei tea, kuidas käituda? Vanakooli haridust ei praktiseerita tänapäeval küll eriti palju, kuid selles pole midagi halba, kui värskendame oma teadmisi igapäevase käitumise alustalade kohta.

Siin on mõned reeglid, kuidas käituda 11 delikaatses situatsioonis!

1. Mida teha, kui keegi sulle tänaval või koridoris vastu tuleb?


Reeglid on täpselt samad, mis liikluses: kõnnid paremal pool ja kui kellestki mööduda soovid, teed seda vasakult. Väldi grupis liikumist; korraga võiks kõrvuti kõndida maksimaalselt kaks inimest, vastasel juhul võid takistada teisi, kes ehk sinust mööduda soovivad. Muidugi kohtad oma elus paljusid, kes seda reeglit ei tunnista. Sellisel juhul toimi samamoodi nagu tänavalgi: väldi neid ja ürita nendega mitte kokku põrgata.

2. Olen kauglennul ning sattusin kõrvuti istuma inimesega, kes soovib minuga oma elulugu jagada. Kuidas öelda, et ma ei ole huvitatud?

See on keeruline situatsioon. Proovi mõnda mitteverbaalset vihjet:

  • ava raamat,
  • pane käima sülearvuti,
  • võta kotist MP3-mängija.

Kui kõrvalistuja on juba rääkimist alustanud, ei ole mitteverbaalsetest vihjetest vist enam tolku. Sellisel juhul aitab see, kui jutuvestjale vahele segad, stjuardessi kutsud ja küsid: „Kas hakkame juba varsti maanduma?” Võid ka tellimuse sisse anda: „Džinn toonikuga – ja kiiresti!” Ehk hakkab kõrvalistuja siis aru saama, et tema jutt ei ole väga lõbus.

Peaksime ka lisama, et on äärmiselt ebaviisakas hakata kohe pärast lennuki maandumist teistest reisijatest ette trügima, et esimesena väljumisjärjekorras olla. Kui istud rahulikult ja ootad viis minutit ridade tühjenemist, ei maga sa ilmselt midagi olulist maha.


3. Kuidas leida parkimiskohta, kui parkla on täis?

Esmalt pead meeles pidama, et ei ole just kõige targem mõte saata kaasreisijat vabale parkimiskohale seisma ja sind ootama. Kui teine juht kohta märkab ja ise kiiresti sinna sõidab, ootab sinu kaasreisijat ilmselt väga ebameeldiv kogemus.

Kasuta suunatuld, osutades oma soovile parkimiskohale sõita. Ära unusta vastuteenet teha: kui näed kedagi suunatulega oma soovi väljendamas, ära ürita tema kohta endale krabada.

4. Apteegis või kiirtoidurestoranis tuleb tihti ette, et sa ei saa päris täpselt aru, kas järjekordi on üks või rohkem. Mida teha?

Liigu rahvaga kaasa, kui seisad ühes järjekorras, jõuad varem või hiljem kassani. Ära proovi rahvamassi organiseerida, vastasel juhul kaotad ilmselt nii energia kui ka kannatuse. Lepi faktiga, et sul tuleb tavapärasest veidi kauem oodata. Kui oled poes ja sul on ainult kaks asja korvis, samal ajal kui sinu ees seisjal on terve käru kaupa täis, küsi temalt, kas võiksid järjekorras ette minna – vaid vähesed keelduvad!


5. Mida teha, kui olen poes ja keegi on oma ostukäru jätnud keset vahekäiku, nii et ma ei saa sealt mööda?

Muidugi on äärmiselt ebaviisakas, kui keegi jätab ostukäru keset vahekäiku, kuid seda juhtub väga tihti. Soovitame ostukäru sisu vaadata: kui seal on vaid ostud, võid käru rahulikult kõrvale liigutada ja sellest mööduda. Kuid kui hoolimatu ostleja on ostukärusse jätnud ka isiklikke asju, näiteks käekoti, või isegi lapse, ei ole eriti viisakas seda eemale lükata. Sellisel juhul mine ringiga. See võtab 30 sekundit aega, kuid nii väldid sa halba tuju ja võimalikke arusaamatusi.

6. Ilm on vihmane ja kõik kasutavad vihmavarje. Kuidas vältida seda, et teiste vihmavarjud minu omaga kokku põrkavad?

See on lihtne: pikem inimene peab oma vihmavarju üles tõstma, kui tänaval kohakuti juhtute. Pikem inimene peab vihmavarju ka käes hoidma, kui seda jagatakse.


Ning millal tuleks vihmavari avada? Alles siis, kui oled õues ning oled kontrollinud, et keegi sellega pihta ei saa. Kui lähed siseruumidesse, ära unusta veel õues olles vihmavarju raputada – kedagi ei rõõmusta, kui korteri või kontori vihmavarjust tilkuva veega märjaks teed.

7. Olen inimesi täis ooteruumis ja märkan rasedat naist või vanemat inimest vaba kohta otsimas. Annaksin hea meelega oma koha, kuid ka mina seisan. Kas oleks ebaviisakas paluda kellelgi oma koht loovutada?

Kõigepealt oota veidi. Arvatavasti keegi pakub oma istekohta või otsija ise küsib seda. Kui keegi keeldub oma kohta andmast või kui näed, et otsija ei julge ise küsida, võid olukorda sekkuda. Kui kelleltki otse istekohta küsid, ütleb ta ilmselt ei, kuid sellisel juhul leidub arvatavasti keegi teine, kes oma kohast loobub.


8. Kas on väga ebaviisakas lugeda ajalehte üle kellegi õla?

Oleneb. Peaksid kindlasti olema ettevaatlik, et sa ei siseneks ajalehte lugeva inimese isiklikku ruumi. Kui saad seda lugeda ilma ajalehe omanikku segamata, ei ole selles midagi halba – paluda tal lehekülge pöörata on aga vast juba veidi liiast.

9. Sisenen uksest ja minu järel tuleb päris mitu inimest. Kas peaksin ust lahti hoidma vaid kohe minu järel tulnud inimesele või kõigile – või üldse mitte kellelegi?

Kohe pärast sind sisenenud inimesele võiksid kindlasti ust lahti hoida. Ülejäänu sõltub olukorrast: kui uks avaneb sinust eemale, hoiab järgmine siseneja ust lahti tema järel tulijale. Kui uks avaneb sinu poole, peaksid ehk kõigile ust lahti hoidma – see aga ei võta rohkem kui 15–20 sekundit sinu ajast.

10. Kas peaksin puudega inimest aitama, kui mulle tundub, et ta võib abi vajada?

Kindlasti, kuid kõigepealt peaksid talt küsima, kas ta vajab abi, muidu oled tema vastu ebaviisakas. Lihtsalt küsi: „Kas võin teid aidata?”, kuid ära eelda, et ta seda tingimata vajab – see võib sulle vaid nii tunduda.

11. Ootan järjekorras, et osta kinopileteid, kui minu järel seisja palub mul oma kohta hoida. Ta tuleb mõne minuti pärast tagasi – koos viie sõbraga. Kuidas peaksin käituma?

Selles pole midagi halba, kui paarile inimesele kohta hoiad, kuid mõned võivad su lahkust ära kasutada. Parim lahendus oleks sissetungijaid hoiatada, et järjekorra lõpp on kaugemal. Kui see aga ei toimi, on sul kaks valikut. Sa võid kas leppida faktiga, et mõni inimene on lihtsalt ebaviisakas, või kutsuda turvamehe ning osutada nende ebaviisakale käitumisele.

Elulife

Seotud teemad